Ripple ir viena no pazīstamākajām kriptovalūtām, pateicoties cita starpā tādiem produktiem kā Ripple pakete. Tai ir interesanta un daudzveidīga vēsture, kā arī liels attīstības potenciāls tuvākajā nākotnē.

Ripple vēsture – kā radās pirmā kriptovalūta

Sākotnēji Ripple bija ļoti attālināta no jebkādas kriptogrāfijas tehnoloģijas. Tās sākotnējais zīmola nosaukums bija Ripplepay. To dibināja Raiens Fugers 2004. gadā Vankūverā, Kanādā, ilgi pirms Satoši Nakamoto izlaida savu pirmo Bitcoin blokķēdes versiju. Ripplepay neizmantoja nekādas blokķēdes tehnoloģijas, taču šai sistēmai bija tāds pats mērķis – nodrošināt lietotājiem rīkus, lai droši veiktu naudas darījumus visā pasaulē. Pat Satoši Nakamoto zināja par šo maksājumu sistēmu, norādot: “Ripple valūta ir interesanta, jo tā ir vienīgā atšķirīga sistēma, kas dara kaut ko ar uzticību, kas nav vien tās koncentrēšana centrālajā serverī.” Sistēma darbojās šādi daudzus gadus, taču 2012. gadā Fugers to pārdeva Džedam Makkalebam, Artūram Brito un Deividam Švarcam, kuri vēlējās to izmantot savā topošajā digitālās valūtas tīklā. Jaunais uzņēmums tika nosaukts OpenCoin.

OpenCoin izveidoja jaunu tehnoloģiju, izmantojot Ripplepay pirmkodu, kā arī izstrādāja uz virsgrāmatu balstītu maksājumu tīklu finanšu iestādēm. Tajā pašā gadā Makkalebs, bijušais Mt.Gox dibinātājs, pameta uzņēmumu, nodibinot Stellar un Ripple jauno atzaru – Stellar Lumens tīklu. Viņam kā Ripple līdzdibinātājam bija liels tīkla sākotnējo monešu XRP daudzums. Makkalebs jau ir pārdevis 1 miljardu XRP, taču viņam joprojām paliek nekā 8 miljardi.

2013. gadā uzņēmums OpenCoin tika pārdēvēts par Ripple Labs, Inc un tas izveidoja Ripple Network atvērtā pirmkoda kodu. 2015. gadā uzņēmuma nosaukums atkal tika mainīts un saīsināts līdz “Ripple”. Kopš 2016. gada Ripple ir Ņujorkas štata Finanšu pakalpojumu departamenta BitLicense licence, kas ļauj veikt kriptovalūtas darījumus.

Gadu gaitā Ripple attīstīja savus risinājumus banku nozarei, tostarp xRapid un xVia, kas bija paredzēti maksājumu pārsūtīšanai starp bankām visā pasaulē. Pirmā risinājuma ietvaros banku norēķiniem ir nepieciešama XRP valūta; savukārt otrajā nav vajadzīgs nekāds vērtības nodošanas līdzeklis. Abi risinājumi ir balstīti uz xCurrent jeb Ripple galveno atvērtā pirmkoda produktu.

Mūsdienu tehnoloģija

XRP Ledger (XRPL) neizmanto darba ierādījuma (proof-of-work, PoW) algoritmu vai likmes pierādījuma (proof-of-stake, PoS) algoritmu, kā tas ir Ethereum 2.0 blokķēdē. Tā vietā XRP Ledger balstās uz konfigurāciju, ko sauc par XRP Ledger Consensus Protocol, lai pārbaudītu konta atlikumus un veiktu darījumus. Salīdzinot ar citiem blokķēdes vienprātības veidiem, XRP Ledger vienprātības protokolam ir ievērojami lielāka jauda.

XRP grāmata tiek glabāta pie neatkarīgiem dalībniekiem. Lai jebkurš darījums būtu veiksmīgs, neatkarīgiem pārbaudītājiem ir jāpanāk vienošanās (vienprātība). Pārbaudītāja lomu var veikt jebkura persona. Kamēr PoW blokķēdes veido blokus – visas ķēdes segmentētus segmentus, no kuriem katrs satur noteiktu informāciju, tikmēr XRPL veido “grāmatas”.

Katra grāmata satur informāciju, piemēram, datus, kas to saista ar iepriekšējo grāmatu ķēdē, kontu kopsummas utt. Tīkla darījumi un izmaiņas ir jāapstiprina noteiktam skaitam pārbaudītaju. Katra XRP grāmatas bloka (grāmatas) apstiprināšana aizņem trīs līdz piecas sekundes. Tātad tas ir daudz ātrāk nekā Bitcoin 10 minūšu bloķēšanas laiks.

RCL bieži tiek sajaukts ar XRP (pazīstams arī kā Ripple digitālais līdzeklis). XRP ir vietējais RCL tokens, ko izmanto, lai atvieglotu naudas pārskaitījumus starp dažādām valūtām tīklā.

Sākumā tika izveidoti 100 miljardi XRP vienību, kas ir oficiāls skaits, kurš saskaņā ar protokolu nepalielināsies un nesamazināsies. XRP tika izveidots pirms uzņēmuma Ripple Labs dibināšanas. XRP veidotāji uzņēmumam ziedoja 80% no visām XRP vienībām, paturot sev 20 miljardus vienību. Šis XRP aspekts ir viens no iemesliem, kāpēc bankas un uzņēmumi ir pārgājuši uz digitālo valūtu; to nevar rakt, jo to kontrolē centralizēti.

Viena no galvenajām XRP funkcijām ir starpvalūta. Konvertējot naudu, tradicionālās norēķinu sistēmas izmanto USD kā kopējo valūtu. XRP tika radīts, lai aizstātu USD kā vēlamo norēķinu valūtu finanšu iestādēm. Konvertējot vispirms fiat valūtu uz digitālo XRP, nevis USD, var izvairīties no valūtas maiņas maksas un peļņas normas, turklāt apstrādes tiks samazināts.

XRP un Ripple ir zināma mijiedarbība. Visvienkāršākajā līmenī Ripple cenas ir nesaraujami saistītas ar XRP tirgus cenu, jo Ripple tik daudz tokenu. Pagājušajā gadā Ripple nolēma trasta kontā labticīgi noguldīt 55 miljardus savu XRP tokenu ar cerību, ka tīkla dalībnieki kādā dienā vienkārši nepārdos visus savus XRP tokenus, tādējādi samazinot cenu. Ripple plāno pārdot šos depozītā uzkrātos XRP tokenus jauniem tīkla dalībniekiem. Jo augstāka ir XRP cena, jo vairāk naudas Ripple var iegūt no šīs valūtas pārdošanas.

Katrs darījums, kas veikts ar RCL, iznīcina nelielu daļu no XRP (vidējā maksa ir 0,0001 XRP). Šīs darījuma izmaksas ir paredzētas, lai palīdzētu novērst krāpšanu vai “pakalpojuma atteikuma” tipa uzbrukumus tīklā. Maksa netiek izmaksāta nevienai pusei; XRP tiek neatgriezeniski iznīcināts. Tā kā XRP tokenu skaits ir ierobežots, nelielas XRP daļas iznīcināšana ar katru darījumu padara XRP mazāk pieejamu. Ilgtermiņā XRP īpašnieki gūs labumu, jo šis trūkums palielinās viņu tokenu vērtību.

RCL darījuma maksu var pielāgot un mainīt, veicot korekcijas. Svarīgi ir tas, ka, palielinoties XRP vērtībai, ar katru darījumu iznīcinātā XRP inkrementālais daudzums kļūst mazāks. Lai gan nav iespējams paredzēt, kad tieši XRP pārstās pastāvēt, var droši apgalvot, ka tas drīzumā nenotiks. Aplēses svārstās no gadu desmitiem līdz vairākiem simtiem gadu, tātad vēl ilgi. Fakts, ka Ripple ir ieviesis elastību XRP maksu grafikā, liecina, ka viņi centīsies samazināt šo maksu, palielinoties darījumu apjomam, lai saglabātu protokola ilgmūžību.

Kāpums un kritums

Ripple, ko lielākoties neietekmēja nesenais kriptovalūtas cenu kāpums, nesen atdzima, uzrādot cenu pieaugumu par 84 procentiem līdz 0,51 USD. Kriptovalūta dubultojas kā maksājumu tīkls un šogad tās cena ir pieaugusi par aptuveni 7500%. Tās tirgus kapitalizācija pieauga līdz 17 miljardiem USD, salīdzinot ar 237 miljoniem šī gada sākumā.

Ripple cenu kāpums parādījās pēc ziņām, ka Japāna un Dienvidkoreja sāks izmēģināt tehnoloģiju, lai saīsinātu laiku un izmaksas, kas saistītas ar starptautiskiem naudas pārvedumiem starp abām valstīm. Testus veiks banku konsorcijs abās valstīs un tie ilgs līdz 31. janvārim. Paredzams, ka tie radīs 60% ietaupījumus salīdzinājumā ar parastajām metodēm.

Ripple maksājumu tīklā ir vairāk nekā 100 klientu, kuri testē pakalpojumus. Šī mēneša sākumā laikrakstam “Financial Times” sniegtajā intervijā uzņēmuma Eiropas rīkotājdirektors Daniels Aranda sacīja, ka 75 no šiem klientiem jau ir apstiprināti ražošanai. Kriptovalūtas cenas pieaugums palielina tās tīkla efektu. Tas var arī palīdzēt uzņēmumam palielināt dolāru rezerves turpmākai biznesa attīstībai. Ripple pievienojas daudzām citām kriptovalūtām, kas pēdējo dienu laikā ir uzrādījušas ievērojamu pieaugumu un palielinājušas kopējo kriptovalūtu tirgus kapitalizāciju, pārsniedzot 500 miljardus USD. Šis ir otrais lielais cenas kāpums. Līdzīgu kāpumu kriptovalūta piedzīvoja maijā, kad tās cena nepilnu 10 dienu laikā trīskāršojās no 0,13 USD līdz 0,39 USD. Šis cenu trieciens notika brīdī, kad pieauga kriptovalūtu cenas visā pasaulē.

Tāpēc, neskatoties uz grūtībām, šķiet, ka Ripple ir gaiša nākotne. Ir vērts sekot līdzi šīs valūtas un tās apkārtējās sistēmas turpmākajai attīstībai.

Leave a comment