Ripple je jednou z nejznámějších kryptoměn, například z produktů, jako je Balíček Ripple. Má zajímavou a mnohostrannou historii a také velký potenciál růstu v blízké budoucnosti.

Příběh Ripplu – jak vznikla první kryptoměna

Zpočátku měl Ripple k jakékoli kryptotechnologii velmi daleko. Její původní obchodní název byl Ripplepay. Založil ji Ryan Fugger v roce 2004 v kanadském Vancouveru, dlouho předtím, než Satoshi Nakamoto vydal svou první verzi bitcoinového blockchainu. Riplepay nevyužíval žádnou technologii blockchainu, ale měl stejný cíl – poskytnout svým uživatelům nástroje umožňující bezpečné peněžní transakce po celém světě. Dokonce i Satoshi Nakamoto věděl o tomto platebním systému a poznamenal: „Ripple je zajímavý, protože je to jediný jiný systém, který dělá něco s důvěrou, kromě toho, že to soustředí na centrální server“. Fungovala tímto způsobem po mnoho let, ale v roce 2012 ji Fugger prodal Jedovi McCalebovi, Arthuru Brittovi a Davidu Schwartzovi, kteří ji chtěli použít pro svou budoucí síť digitálních měn. Nová společnost se jmenovala OpenCoin.

OpenCoin vybudoval novou technologii využívající zdrojový kód Ripplepay a vytvořil platební síť pro finanční instituce založenou na účetních knihách. Ve stejném roce McCaleb, bývalý zakladatel Mt.Gox, opustil společnost, založil Stellar a rozdělil Ripple do nové sítě Stellar Lumens. Jako spoluzakladatel Ripple měl velké množství XRP, původních mincí sítě. McCaleb již prodal 1 miliardu XRP a stále má přes 8 miliard.

V roce 2013 byla společnost OpenCoin přejmenována na Ripple Labs, Inc a vytvořila open-source kód pro Ripple Network. V roce 2015 byl název společnosti opět změněn a název byl zkrácen na „Ripple“. Od roku 2016 má Ripple licenci BitLicense ministerstva finančních služeb státu New York k provádění operací s kryptoměnami.

V průběhu let Ripple vyvinul svá řešení pro bankovní sektor, včetně xRapid a xVia, které jsou obě navrženy pro odesílání plateb mezi bankami po celém světě. První z nich vyžaduje XRP pro vypořádání; ten druhý nepotřebuje žádné médium hodnoty. Oba jsou založeny na xCurrent, hlavním open-source produktu Ripple.

Moderní technologie

XRP Ledger (XRPL) nepoužívá algoritmus proof-of-work (PoW) nebo proof-of-stake (PoS) jako blockchain Ethereum 2.0. Místo toho se XRP Ledger spoléhá na konfiguraci nazvanou XRP Ledger Consensus Protocol pro ověřování zůstatků na účtech a provádění transakcí. Ve srovnání s jinými typy blockchainového konsensu má protokol XRP Ledger znatelně lepší výkon.

Kniha XRP je udržována nezávislými účastníky. Aby byla jakákoli transakce úspěšná, měla by existovat dohoda (konsensus) mezi nezávislými validátory. Působit jako validátor je možnost, kterou má k dispozici každý subjekt. Zatímco blockchainy PoW vytvářejí bloky – segmentované segmenty celého řetězce, z nichž každý obsahuje specifické informace – XRPL vytváří „hlavní knihy“.

Každá účetní kniha obsahuje informace, jako jsou data propojující ji s předchozí účetní knihou v řetězci, součty účtů atd. Transakce a změny v síti musí schválit určitý počet validátorů. Ověření každého bloku (hlavní knihy) v knize XRP trvá tři až pět sekund. To je tedy mnohem rychlejší než 10minutový blok bitcoinu.

RCL je často zaměňován s XRP (také známý jako digitální aktivum Ripple). XRP je nativní token RCL používaný k usnadnění převodu peněz mezi různými měnami v síti.

Původně bylo vytvořeno 100 miliard jednotek XRP, což je oficiální počet, který se nebude zvyšovat ani snižovat podle protokolu. XRP byl vytvořen před založením Ripple Labs. Tvůrci XRP věnovali společnosti 80 % veškerého XRP, přičemž si pro sebe nechali 20 miliard jednotek. Tento aspekt XRP je jedním z důvodů, proč banky a společnosti přešly na digitální měnu; nelze ho těžit, protože je centrálně řízen.

Jednou z hlavních funkcí XRP je jako překlenovací měna. Tradiční clearingové systémy používají USD jako společnou měnu při konverzi peněz. XRP byl navržen tak, aby nahradil USD jako preferovanou zúčtovací měnu pro finanční instituce. Tím, že nejprve převedete hodnotu fiat měny na digitální XRP namísto USD, lze eliminovat poplatky za směnný kurz a marže a zkrátit dobu zpracování.

XRP a Ripple mají určitý stupeň vzájemné závislosti. Na nejzákladnější úrovni je ocenění Ripple neoddělitelně spojeno s tržní cenou XRP, protože Ripple vlastní tolik tokenů. V loňském roce se Ripple rozhodl umístit 55 miliard svých XRP tokenů na vázaný účet v dobré víře vůči ostatním účastníkům sítě, že jednoho dne jednoduše nevyhodí všechny své XRP tokeny, čímž sníží cenu. Ripple plánuje prodat tyto XRP tokeny v úschově novým účastníkům sítě. Čím vyšší je cena XRP, tím více peněz může Ripple získat jejich prodejem.

Každá transakce provedená na RCL zničí nepatrný zlomek XRP (průměrný poplatek je 0,0001 XRP). Tyto transakční náklady mají zabránit spamu nebo útokům typu odmítnutí služby na síť. Poplatek se neplatí žádné straně; XRP je trvale zničeno. Vzhledem k tomu, že existuje konečný počet tokenů XRP, odstranění trochy XRP s každou transakcí snižuje dostupnost XRP. Z dlouhodobého hlediska z toho budou těžit držitelé XRP, protože tento nedostatek zvýší hodnotu jejich tokenů.

Transakční poplatek na RCL lze upravit a změnit prostřednictvím dodatků. Důležité je, že jak se hodnota XRP zvyšuje, přírůstkové množství XRP zničených každou transakcí se zmenšuje. I když není možné přesně předpovědět, kdy XRP přestane existovat, lze s jistotou říci, že se to v dohledné době nestane. Odhady se pohybují od desetiletí až po několik set let – což je hodně dlouho. Skutečnost, že společnost Ripple zavedla flexibilitu v sazebníku poplatků XRP, naznačuje, že se budou snažit tento poplatek snížit s rostoucím objemem transakcí, aby byla zachována životnost protokolu.

Vzestup a pád

Ripple, který většinou zůstal stranou nedávného růstu cen kryptoměn, nedávno ožil a jeho cena vzrostla až o 84 procent na 0,51 dolaru. Kryptoměna funguje jako platební síť a její cena letos vzrostla o přibližně 7500 procent. Její tržní kapitalizace vzrostla na 17 miliard dolarů, z 237 milionů na začátku tohoto roku.

Cenový skok Ripple následuje po zprávách, že Japonsko a Jižní Korea začnou testovat technologii, aby zkrátily časový rámec a náklady spojené s mezinárodními převody finančních prostředků mezi těmito dvěma zeměmi. Testy provede konsorcium bank v obou zemích a poběží do 31. ledna. Očekává se, že přinesou úsporu kolem 60 % ve srovnání s konvenčními metodami.

Síť Ripple Payments má více než 100 zákazníků, kteří testují její službu. V rozhovoru pro Financial Times začátkem tohoto měsíce Daniel Aranda, výkonný ředitel společnosti pro Evropu, řekl, že 75 z těchto zákazníků již prošlo testováním až do výroby. Nárůst ceny kryptoměny zvyšuje její síťové efekty. Společnosti by to také mohlo pomoci zvýšit dolarové rezervy pro budoucí obchodní růst. Ripple se připojuje k řadě dalších kryptoměn, které v posledních dnech dosáhly solidních zisků a posunuly celkovou tržní kapitalizaci kryptoměn nad 500 miliard dolarů. Jde o druhý velký skok v jeho ceně. Kryptoměna zažila podobný skok v květnu, kdy se její cena ztrojnásobila z 0,13 dolaru na 0,39 dolaru za méně než 10 dní. Tento cenový šok nastal, když valuace kryptoměn po celém světě rostla.

Zdá se tedy, že navzdory potížím má Ripple před sebou slibnou budoucnost. Vyplatí se sledovat další vývoj této měny a systému kolem ní.

Leave a comment