Všetci máme finančné ciele. Cesty, ktorými ich dosiahneme, sa líšia od človeka ku človeku a môžu viesť k naplnenému profesionálnemu životu. Väčšina z nás verí, že úspory sú najlepšou možnosťou na dosiahnutie našich cieľov. Samotné úspory však pravdepodobne neudržia krok s infláciou a daňami a budú znamenať oveľa dlhší pracovný život na dosiahnutie akéhokoľvek cieľa. Preto úspory nemusia viesť k finančnej slobode.

Investovaním k nezávislosti

Investovanie je jediný spôsob, ako dosiahnuť finančnú slobodu. Ide o proces podstupovania meraných rizík s potenciálom z dlhodobého hľadiska zvyšovať bohatstvo vyšším tempom prostredníctvom kryptomien, podielových fondov atď. Princípy investovania sú založené na časovom horizonte, alokácii aktív a orientácii na finančné ciele, ktoré by sa nemali meniť bez ohľadu na trhové cykly. Vytvorenie významného bohatstva trvá mnoho rokov.

Bolo by rozumné zostaviť si vlastnú investičnú stratégiu, ktorá stanoví vašu filozofiu, rámec a proces riadenia portfólia. Svoje investície by ste si mali vyberať múdro, podľa tolerancie voči riziku; a ak je to možné, vytvorte si portfólio s vedením skúseného finančného poradcu alebo s dôveryhodnými produktmi, ako je Balíček Ripple. Držte sa alokácie svojho portfólia na dlhé obdobie (najmenej päť rokov) s pravidelnou kontrolou.

Investori často prejavovali tendenciu vyberať peniaze z rizikovo orientovaných tried aktív (napr. kryptomeny) a preklápať ich do bezpečných tried aktív počas poklesu. Toto správanie vedie k tomu, že investori sa nezúčastňujú žiadnych výhod, keď sa situácia zlepší.

Kryptomeny… aktíva budúcnosti

Niektorí ekonomickí analytici predpovedajú, že veľký posun v kryptomenách nastane, keď na trh vstúpia inštitucionálne peniaze.

A čo viac, existuje možnosť, že kryptomeny budú pridané na Nasdaq, čo ešte viac zvýši dôveryhodnosť blockchainu a jeho použitia ako alternatívy ku konvenčným menám. Niektorí predpovedajú, že všetko čo kryptomeny potrebujú je overený fond obchodovaný na burze (ETF). ETF by určite uľahčil ľuďom investovanie do Bitcoinu, ale stále musí existovať dopyt po investovaní do kryptomien, ktorý nemusí byť automaticky generovaný prostredníctvom fondu.

Niektoré z obmedzení, ktorým kryptomeny v súčasnosti čelia – ako napríklad skutočnosť, že niečí digitálny majetok môže byť zničený haváriou počítača alebo že virtuálny trezor môže vyplieniť hacker – možno časom prekonať vďaka pokroku v technológii. Čo bude ťažšie prekonať, je základný paradox, ktorý trápi kryptomeny – čím sú populárnejšie, tým viac regulácie a vládnej kontroly môžu prilákať, čo podkopáva základný predpoklad ich existencie.

Aj keď počet obchodníkov, ktorí akceptujú kryptomeny, rastie, stále sú vo veľkej menšine. Aby sa kryptomeny stali rozšírenejším, musia najskôr získať široké prijatie medzi spotrebiteľmi. Ale ich relatívna zložitosť v porovnaní s konvenčnými menami pravdepodobne väčšinu ľudí okrem technológov odradí.

Kryptomena, ktorá sa chce stať súčasťou bežného finančného systému, bude musieť spĺňať veľmi odlišné kritériá. Muselo by to byť matematicky zložité (aby sa predišlo podvodom a hackerským útokom), ale spotrebiteľom ľahko pochopiteľné; decentralizované, ale s primeranými zárukami a ochranou spotrebiteľa; a zachovať anonymitu používateľov bez toho, aby ste sa stali kanálom pre daňové úniky. Sú to vysoké nároky, no rastúci počet kryptomien znamená, že sa jedna nakoniec umiestni na to správne miesto na trhu.

Poznajte pravidlá hry

Odporúča sa ponechať si aspoň ekvivalent šiestich mesiacov denných výdavkov ako núdzový fond a tieto peniaze investovať do vysoko likvidných nástrojov. Bolo by nerozumné držať veľkú časť svojich investícií v nástrojoch s nízkou likviditou.

Neodporúča sa brať si nové pôžičky, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Akékoľvek neuhradené splátky úveru by mohli negatívne ovplyvniť budúcu úveruschopnosť. Naopak, každý investor by sa mal snažiť splatiť svoje dlhy, počnúc pôžičkami s vyšším úrokom, ako sú dlhy z kreditných kariet, aby sa znížilo finančné zaťaženie.

Či už čelia extrémnemu optimizmu alebo pesimizmu, trhy sa nakoniec vrátia k rozumnejším hodnotám z dlhodobého hľadiska. Podľa tejto teórie sa výnosy a ceny vrátia tam, odkiaľ prišli – čas vo všeobecnosti prináša trh späť. Takže pokiaľ ide o retailových investorov, poučenie je jasné: majte plán a držte sa ho. Stojí za to zvážiť význam všetkého, čo sa deje na trhu, a použiť svoj najlepší úsudok.

Dokonca aj medzi najúspešnejšími investormi existuje tendencia veriť, že keď veci idú v ich prospech, zisky sú neobmedzené. To jednoducho nie je pravda a nič netrvá večne – najmä vo finančnom svete. Bez ohľadu na to, aký priaznivý je teraz trh, neoplatí sa spoliehať na to, že to tak bude vždy.

Vzdelanie je kľúčom k úspechu

Najdôležitejšou investíciou, ktorú môžete urobiť, je investovať do seba a možno jedným z najlepších spôsobov, ako to urobiť, je učiť sa o osobných financiách. Dobré finančné hospodárenie vás postaví do lepšej pozície, keď vzniknú neočakávané výdavky alebo keď náhle stratíte prácu. Taktiež uľahčuje vysporiadanie sa s dlhmi a investovanie peňazí na dôchodok.

Na druhej strane zlé hospodárenie s peniazmi môže byť nákladné. Nízke kreditné skóre napríklad znamená vyššie úrokové sadzby na kreditné karty, pôžičky na autá, hypotéky a ďalšie. Čím vyššia je úroková sadzba, tým viac zaplatíte za to, čo si kúpite, v porovnaní s niekým s dobrým kreditným skóre.

Tak ako každý potrebuje pravidelné kontroly u svojho praktického lekára, aj vy by ste si mali časom skontrolovať svoje financie. Je tiež dôležité, aby boli vaše investičné ciele dosiahnuteľné. Ak Vás nič nenapadá, môžete začať s malými cieľmi, aby sa z investovania stal zvyk. Čím ste mladší, tým väčšie sú výhody zloženého úročenia.

Učenie pre budúcnosť

Každý sa môže naučiť, ako byť inteligentným investorom, najmä ak je vyzbrojený správnymi nástrojmi a zdrojmi.

Ak sa niekto chce naučiť tipy a stratégie potrebné na inteligentné investície, nechajte ich najprv zvážiť, ako sa chcú učiť. Uprednostňujú praktický prístup k teórii alebo lepšie uchovávajú informácie, keď ich krokmi osobne vedie učiteľ?

Potom hľadajte najlepšie možnosti, ktoré vyhovujú vášmu rozvrhu, rozpočtu a štýlu učenia. Môže to znamenať absolvovanie investičného kurzu na miestnej univerzite alebo zapísanie sa do online kurzu. Môžete použiť online investičný simulátor alebo si prezerať vzdelávacie knižnice, ponúkané mnohými priemyselnými portálmi.

V dnešnej dobe môže začať investovať každý, bez ohľadu na rozpočet. Musíte len vedieť, aké typy investícií máte k dispozícii na základe množstva použitých finančných prostriedkov. Niektoré kurzy, ako napríklad balíček vzdelávania Ripple, pokrývajú základy investovania vrátane technológie, stratégie a analýzy. Iní sa venujú trochu hlbšie akciám a komoditám, či dokonca medzinárodnému investovaniu.

Samozrejme, mali by ste si vybrať kurz, ktorý najlepšie vyhovuje vašim záujmom a vašim znalostiam. Ak s investovaním len začínate, je tu Balíček Ripple, ktorý je navrhnutý tak, aby vás naučil základy trhu, ako funguje a čo môžu rôzne typy investícií urobiť pre investora a jeho portfólio.

Leave a comment