Hepimizin finansal hedefleri var. Bunları elde etmek için izlediğimiz yollar kişiden kişiye değişir ve tatmin edici bir profesyonel yaşama götürebilir. Çoğumuz, tasarrufların hedeflerimize ulaşmak için en iyi seçenek olduğuna inanırız. Bununla birlikte, tasarrufların tek başına enflasyon ve vergilere ayak uydurması pek mümkün değildir ve herhangi bir hedefe ulaşmak için çok daha uzun bir çalışma ömrü anlamına gelecektir. Bu nedenle, tasarruflar finansal özgürlüğe yol açmayabilir.

Yatırım yapmak, bağımsızlığa giden yoldur

Finansal özgürlüğe ulaşmanın tek yolu yatırım yapmaktır. Kripto para birimleri, yatırım fonları vb. yoluyla uzun vadede serveti daha yüksek oranda artırma potansiyeli olan ölçülü riskler alma sürecidir. Yatırım ilkeleri, zaman ufku, varlık tahsisi ve piyasa döngülerinden bağımsız olarak değişmemesi gereken finansal hedeflere yönelime dayanmaktadır. Önemli bir servet yaratmak uzun yıllar alır.

Felsefenizi, çerçevenizi ve portföy yönetimi sürecinizi belirleyen kendi yatırım stratejinizi oluşturmanız akıllıca olacaktır. Risk toleransınıza göre yatırımlarınızı akıllıca seçmelisiniz; ve mümkünse portföyünüzü deneyimli bir finansal danışmanın veya Ripple Paketi gibi güvenilir ürünlerin rehberliğinde oluşturun. Periyodik inceleme ile uzun bir süre boyunca (en az beş yıl) portföy tahsisinize bağlı kalın.

Yatırımcılar genellikle risk odaklı varlık sınıflarından (örneğin kripto para birimleri) para çekme ve bir gerileme sırasında güvenli varlık sınıflarına çevirme eğilimi göstermiştir. Bu davranış, durum düzeldiğinde yatırımcıların herhangi bir faydaya katılmamasına neden olur.

Kripto para birimleri… geleceğin varlıkları

Bazı ekonomik analistler, kurumsal para piyasaya girdiğinde kripto para birimlerinde büyük bir değişimin olacağını tahmin ediyor.

Dahası, kriptonun Nasdaq’ta listelenmesi ve blockchain güvenilirliğini ve geleneksel para birimlerine alternatif olarak kullanımlarını daha da artırma olasılığı var. Bazıları, tüm kripto para birimi ihtiyaçlarının doğrulanmış bir borsada işlem gören fon (BGF) olduğunu tahmin ediyor. Bir BGF kesinlikle insanların Bitcoin’e yatırım yapmasını kolaylaştıracaktır, ancak yine de kriptoya yatırım yapmak için fon aracılığıyla otomatik olarak oluşturulmayacak bir talep olması gerekiyor.

Kripto para birimlerinin şu anda karşı karşıya olduğu bazı sınırlamalar – örneğin birinin dijital servetinin bir bilgisayar çökmesi ile silinmesi veya sanal bir kasanın bir bilgisayar korsanı tarafından yağmalanması gibi – teknolojideki ilerlemeler sayesinde zamanla aşılabilir. Üstesinden gelinmesi daha zor olacak olan şey, kripto para birimlerini rahatsız eden temel paradokstur – daha popüler hale geldikçe, daha fazla düzenleme ve hükümet kontrolü çekebilirler, bu da varlıklarının temel önermesini baltalar.

Kripto para kabul eden tüccarların sayısı artsa da hala çok azınlıktalar. Kripto para birimlerinin daha yaygın olarak kullanılması için öncelikle tüketiciler arasında yaygın bir kabul görmeleri gerekir. Ancak geleneksel para birimlerine kıyasla göreceli karmaşıklıkları, teknoloji uzmanları dışında çoğu insanı caydırabilir.

Ana akım finansal sistemin bir parçası olmayı hedefleyen bir kripto para biriminin çok farklı kriterleri karşılaması gerekebilir. Matematiksel olarak karmaşık olmalı (dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığı saldırılarını önlemek için), ancak tüketicilerin anlaması kolay olmalıdır; merkezi olmayan, ancak yeterli güvencelere ve tüketici korumasına sahip; ve vergi kaçakçılığı için bir kanal olmadan kullanıcı anonimliğini koruyun. Bunlar yüksek talepler, ancak artan sayıda kripto para birimi, sonunda birinin piyasada doğru yere girmeyi başaracağı anlamına geliyor.

Oyunun kurallarını bilin

Acil durum fonu olarak en az altı aylık günlük paranın tutulması ve bu paranın yüksek likiditeye sahip enstrümanlara yatırılması tavsiye edilir. Yatırımlarınızın büyük bir kısmını düşük likiditeye sahip enstrümanlarda tutmak akıllıca olmaz.

Kesinlikle gerekli olmadıkça yeni kredi alınması tavsiye edilmez. Herhangi bir ödenmemiş kredi geri ödemesi, gelecekteki kredi itibarını olumsuz etkileyebilir. Aksine her yatırımcı finansal yükünü azaltmak için kredi kartı borçları gibi daha yüksek faizli kredilerden başlayarak borçlarını geri ödemeye çalışmalıdır.

İster aşırı iyimserlik ister karamsarlık ile karşı karşıya kalsın, piyasalar sonunda daha makul uzun vadeli değerleme seviyelerine döner. Bu teoriye göre, getiriler ve fiyatlar geldikleri yere döneceklerdir – zaman genellikle piyasayı geri getirir. Bu nedenle, perakende yatırımcılar söz konusu olduğunda alınacak ders açıktır: bir planınız olsun ve ona bağlı kalın. Piyasada olan her şeyin önemini göz önünde bulundurmaya ve en iyi değerlendirmenizi yapmaya değer.

En başarılı yatırımcılar arasında bile, işler kendi lehlerine gittiğinde karın sınırsız olduğuna inanma eğilimi vardır. Bu kesinlikle doğru değil ve hiçbir şey sonsuza kadar sürmez – özellikle finans dünyasında. Piyasa şu anda ne kadar elverişli olursa olsun, her zaman böyle olacağına güvenmeye değmez.

Eğitim başarının anahtarıdır

Yapabileceğiniz en önemli yatırım kendinize yatırım yapmaktır ve belki de bunu yapmanın en iyi yollarından biri kişisel finans hakkında bilgi edinmektir. İyi finansal yönetim, beklenmedik harcamalar ortaya çıktığında veya aniden işinizi kaybettiğinizde sizi daha iyi bir konuma getirir. Ayrıca borçla başa çıkmayı ve emeklilik için para yatırmayı kolaylaştırır.

Öte yandan, zayıf para yönetimi maliyetli olabilir. Örneğin, düşük bir kredi puanı, kredi kartları, araba kredileri, ipotek ve daha fazlasında daha yüksek faiz oranları anlamına gelir. Faiz oranı ne kadar yüksek olursa, kredi puanı iyi olan birine kıyasla satın aldığınız şey için o kadar fazla ödersiniz.

Herkesin kendi doktoruyla düzenli kontrollere ihtiyacı olduğu gibi, sonunda mali durumunuzu da kontrol etmelisiniz. Yatırım hedeflerinizin ulaşılabilir olması da önemlidir. Onlar için bir fikriniz yoksa, yatırım yapmayı alışkanlık haline getirmek için küçük hedeflerle başlayabilirsiniz. Ne kadar gençseniz, bileşik faizin faydaları o kadar büyük olur.

Gelecek için öğrenme

Herkes, özellikle doğru araçlar ve kaynaklarla donanmışsa, nasıl akıllı bir yatırımcı olunacağını öğrenebilir.

Biri akıllı yatırımlar yapmak için gerekli ipuçlarını ve stratejileri öğrenecekse, önce nasıl öğrenmekten hoşlandıklarını düşünmelerine izin verin. Teoriye uygulamalı bir yaklaşımı mı tercih ediyorlar, yoksa bilgileri adımlarda kişisel olarak rehberlik eden bir öğretmenle daha mı iyi tutuyorlar?

Ardından programınıza, bütçenize ve öğrenme stilinize uyan en iyi seçenekleri arayın. Bu, yerel bir üniversitede yatırım kursu almak veya çevrimiçi bir kursa kaydolmak anlamına gelebilir. Çevrimiçi bir yatırım simülatörü kullanabilir veya birçok endüstri portalı tarafından sunulan eğitim kitaplıklarına göz atabilirsiniz.

Bu günlerde, bütçesi ne olursa olsun herkes yatırım yapmaya başlayabilir. İlgili fonlara dayalı olarak ne tür yatırımların mevcut olduğunu bilmeniz yeterlidir. Ripple Eğitim Paketi gibi bazı kurslar, teknoloji, strateji ve analiz dahil olmak üzere yatırımın temellerini kapsar. Diğerleri, hisse senetlerine ve emtialara ve hatta uluslararası yatırımlara biraz daha derinlemesine girer.

Elbette hem ilgi alanlarınıza hem de bilginize en uygun kursu seçmelisiniz. Yatırım yapmaya yeni başlıyorsanız, piyasa hakkında temel bilgileri, nasıl çalıştığını ve bir yatırımcı ve portföyü için ne tür yatırımların yapabileceğini öğretmek için tasarlanmış Ripple Paketi var.

Leave a comment