Všichni máme finanční cíle. Cesty, kterými se k nim vydáváme, se liší od člověka k člověku a mohou vést k naplňujícímu profesnímu životu. Většina z nás věří, že úspory jsou nejlepší možností k dosažení našich cílů. Samotné úspory však pravděpodobně neudrží krok s inflací a daněmi a budou znamenat mnohem delší pracovní život k dosažení jakéhokoli cíle. Úspory proto nemusí vést k finanční svobodě.

Investujte svou cestu k nezávislosti

Investování je jediný způsob, jak dosáhnout finanční svobody. Jde o proces podstupování měřených rizik s potenciálem dlouhodobě zvyšovat bohatství vyšším tempem prostřednictvím kryptoměn, podílových fondů apod. Principy investování jsou založeny na časovém horizontu, alokaci aktiv a orientaci na finanční cíle, které by neměly měnit bez ohledu na tržní cykly. Vytvoření významného bohatství trvá mnoho let.

Bylo by rozumné sestavit si vlastní investiční strategii, která stanoví vaši filozofii, rámec a proces správy portfolia. Své investice byste měli vybírat moudře, podle vaší tolerance rizika; a pokud je to možné, sestavte své portfolio s vedením od zkušeného finančního poradce nebo s důvěryhodnými produkty, jako je Balíček Ripple. Držte se alokace svého portfolia po dlouhou dobu (nejméně pět let) s pravidelnou kontrolou.

Investoři často projevovali tendenci vybírat peníze z rizikově orientovaných tříd aktiv (např. kryptoměny) a překlápět je do bezpečných tříd aktiv během poklesu. Toto chování vede k tomu, že investoři se nebudou podílet na žádných výhodách, když se situace zlepší.

Kryptoměny… aktiva budoucnosti

Někteří ekonomičtí analytici předpovídají, že velký posun v kryptoměnách přijde, když na trh vstoupí institucionální peníze.

A co víc, existuje možnost, že kryptoměna bude uvedena na Nasdaq, což dále zvyšuje důvěryhodnost blockchainu a jeho použití jako alternativy ke konvenčním měnám. Někteří předpovídají, že všechny potřeby kryptoměny je ověřený fond obchodovaný na burze (ETF). ETF by lidem rozhodně usnadnilo investování do bitcoinů, ale stále musí existovat poptávka po investování do kryptoměn, které nemusí být automaticky generovány prostřednictvím fondu.

Některá omezení, s nimiž se kryptoměny v současnosti potýkají – například to, že něčí digitální jmění může být zničeno havárií počítače nebo že virtuální trezor může být vydrancován hackerem – lze časem překonat díky pokroku v technologii. Co bude těžší překonat, je zásadní paradox, který kryptoměny sužuje – čím populárnější se stanou, tím více regulace a vládní kontroly mohou přilákat, což podkopává základní předpoklad jejich existence.

Přestože počet obchodníků, kteří přijímají kryptoměny, roste, stále jsou velmi v menšině. Aby se kryptoměny začaly používat ve větší míře, musí nejprve získat široké přijetí mezi spotřebiteli. Ale jejich relativní složitost ve srovnání s konvenčními měnami pravděpodobně většinu lidí kromě technologů odradí.

Kryptoměna, která aspiruje na to, aby se stala součástí hlavního finančního systému, může splňovat velmi odlišná kritéria. Muselo by to být matematicky složité (aby se zabránilo podvodům a hackerským útokům), ale pro spotřebitele snadno pochopitelné; decentralizované, avšak s odpovídajícími zárukami a ochranou spotřebitele; a zachovat anonymitu uživatelů, aniž by se staly prostředníkem pro daňové úniky. Jsou to vysoké nároky, ale rostoucí počet kryptoměn znamená, že se člověku nakonec podaří vystřelit na správné místo na trhu.

Znát pravidla hry

Je vhodné ponechat si alespoň ekvivalent šesti měsíců denních peněz jako nouzový fond a tyto peníze investovat do vysoce likvidních nástrojů. Bylo by nerozumné držet velkou část svých investic v nástrojích s nízkou likviditou.

Nedoporučuje se brát si nové půjčky, pokud to není nezbytně nutné. Jakákoli nesplacená splátka úvěru by mohla nepříznivě ovlivnit budoucí bonitu. Naopak každý investor by se měl snažit své dluhy splácet, počínaje půjčkami s vyšším úrokem, jako jsou dluhy z kreditních karet, aby se snížila finanční zátěž.

Ať už čelí extrémnímu optimismu nebo pesimismu, trhy se nakonec vrátí k rozumnějším úrovním dlouhodobého ocenění. Podle této teorie se výnosy a ceny vrátí tam, odkud přišly – čas obecně trh vrací zpět. Takže pokud jde o drobné investory, poučení je jasné: mějte plán a držte se ho. Stojí za to zvážit význam všeho, co se děje na trhu, a použít svůj nejlepší úsudek.

Dokonce i mezi nejúspěšnějšími investory existuje tendence věřit, že když věci jdou v jejich prospěch, zisky jsou neomezené. To prostě není pravda a nic netrvá věčně – zvláště ve finančním světě. Bez ohledu na to, jak příznivý je nyní trh, nemá cenu spoléhat na to, že tomu tak bude vždy.

Vzdělání je klíčem k úspěchu

Nejdůležitější investicí, kterou můžete udělat, je investovat do sebe a možná jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je dozvědět se o osobních financích. Dobré finanční řízení vás postaví do lepší pozice, když nastanou neočekávané výdaje nebo když náhle ztratíte práci. Usnadňuje také řešení dluhů a investování peněz na důchod.

Na druhou stranu může být špatné hospodaření s penězi nákladné. Například nízké kreditní skóre znamená vyšší úrokové sazby u kreditních karet, půjček na auta, hypoték a dalších. Čím vyšší je úroková sazba, tím více zaplatíte za to, co si koupíte, ve srovnání s někým s dobrým kreditním skóre.

Stejně jako každý potřebuje pravidelné kontroly u svého praktického lékaře, měli byste si časem zkontrolovat své finance. Je také důležité, aby byly vaše investiční cíle dosažitelné. Pokud na ně nemáte nápad, můžete začít s malými cíli, aby se z investování stal zvyk. Čím jste mladší, tím větší jsou výhody složeného úročení.

Učení pro budoucnost

Každý se může naučit, jak být chytrým investorem, zvláště pokud je vyzbrojen správnými nástroji a zdroji.

Pokud se někdo bude učit tipy a strategie nezbytné pro chytré investice, nechte ho nejprve zvážit, jak se rád učí. Dávají přednost praktickému přístupu k teorii, nebo lépe uchovávají informace, když je učitel osobně vede jednotlivými kroky?

Poté vyhledejte nejlepší možnosti, které vyhovují vašemu rozvrhu, rozpočtu a stylu učení. To může znamenat absolvování investičního kurzu na místní univerzitě nebo zápis do online kurzu. Můžete použít online investiční simulátor nebo procházet vzdělávací knihovny nabízené mnoha oborovými portály.

V dnešní době může začít investovat každý bez ohledu na svůj rozpočet. Musíte jen vědět, jaké typy investic máte k dispozici na základě použitých finančních prostředků. Některé kurzy, jako je Balíček Ripple Education, pokrývají základy investování, včetně technologie, strategie a analýzy. Jiní se věnují trochu hlouběji akciím a komoditám nebo dokonce mezinárodnímu investování.

Samozřejmě byste si měli vybrat kurz, který nejlépe odpovídá vašim zájmům a vašim znalostem. Pokud s investováním teprve začínáte, je tu Balíček Rippe, který je navržen tak, aby vás naučil základy trhu, jak funguje a co mohou různé typy investic udělat pro investora a jeho portfolio.

Leave a comment