Ripple on üks tuntumaid krüptovaluutasid, vähemalt sellistest toodetest nagu Pakett Ripple. Sellel on huvitav ja mitmelõimeline ajalugu, samuti suur arengupotentsiaal lähitulevikus.
Ripple ajalugu – kuidas arenes esimene krüptovaluuta
Algselt oli Ripple igasugusest krüptotehnoloogiast väga kaugel. Selle esialgne kaubamärgi nimi on Ripplepay. Selle asutas Ryan Fugger 2004. aastal Kanadas Vancouveris, ammu enne seda, kui Satoshi Nakamoto avaldas oma esimese versiooni Bitcoini plokiahelast. Ripplepay ei kasutanud ühtegi plokiahela tehnoloogiat, kuid tal oli sama eesmärk – pakkuda oma kasutajatele tööriistu, mis võimaldavad turvalisi rahatehinguid üle maailma. Isegi Satoshi Nakamoto teadis sellest maksesüsteemist, märkides: “Ripple on huvitav, sest see on ainus süsteem, mis teeb midagi usaldusväärset peale selle, et koondab selle keskserverisse.” See oli sel viisil toiminud aastaid, kuid 2012. aastal müüs Fugger selle Jed McCalebile, Arthur Brittole ja David Schwartzile, kes soovisid seda kasutada oma tulevases digitaalvaluutavõrgus. Uus ettevõte sai nimeks OpenCoin.
OpenCoin ehitas Ripplepay lähtekoodi kasutades uue tehnoloogia ja lõi finantsasutustele pearaamatupõhise maksevõrgu. Samal aastal lahkus ettevõttest McCaleb, endine Mt. Goxi asutaja, asutades Stellari ja Ripple’i haru uude Stellar Lumensi võrku. Kaasasutajana oli Ripple’il suur hulk XRP-d, võrgustiku algmünte. McCaleb on juba müünud 1 miljard XRP-d ja tal on endiselt üle 8 miljardi.
2013. aastal nimetati OpenCoin ümber Ripple Labs, Inc ja loodi Ripple Network avatud lähtekood. 2015. aastal muudeti ettevõtte nime uuesti, lühendades selle nimeks “Ripple”. Alates 2016. aastast on Ripple’il New Yorgi osariigi finantsteenuste osakonna BitLicense, mis võimaldab teha krüptovaluutatehinguid.
Aastate jooksul on Ripple arendanud oma lahendusi pangandussektorile, sealhulgas xRapid ja xVia, mis mõlemad on mõeldud maksete saatmiseks pankade vahel üle maailma. Esimene nõuab arveldamiseks XRP-d; teine ei vaja mingit väärtuse ülekandmise vahendit. Mõlemad põhinevad xCurrentil – Ripple’i peamisel avatud lähtekoodiga tootel.
Kaasaegne tehnoloogia
XRP Ledger (XRPL) ei kasuta töötõendi (PoW) algoritmi ega panuse tõestamise (PoS) algoritmi, nagu Ethereum 2.0 plokiahel. Selle asemel tugineb XRP Ledger konto saldode kontrollimiseks ja tehingute tegemiseks konfiguratsioonile, mida nimetatakse XRP Ledger Consensus Protocoliks. Võrreldes teist tüüpi plokiahela konsensusega on XRP Ledgeri konsensusprotokolli jõudlus selgelt suurem.
XRP-raamatut peavad sõltumatud osalejad. Iga tehingu õnnestumiseks peab sõltumatute valideerijate vahel olema kokkulepe (konsensus). Validaatorina tegutsemine on iga subjekti jaoks saadaval olev valik. Kui PoW plokiahelad moodustavad plokke – kogu ahela segmenteeritud segmente, millest igaüks sisaldab spetsiifilist teavet, siis XRPL loob “raamatuid”.
Iga raamat sisaldab teavet, näiteks andmeid, mis seovad selle ahela eelmise raamatuga, kontode kogusummasid jne. Võrgutehingud ja muudatused peavad olema kinnitatud teatud arvu valideerijatega. XRP-raamatu iga ploki (raamatu) kinnitamiseks kulub kolm kuni viis sekundit. Seega on see palju kiirem kui Bitcoini 10-minutiline blokeerimisaeg.
RCL-i aetakse sageli segi XRP-ga (tuntud ka kui Ripple’i digitaalne vara). XRP on natiivne RCL-märk, mida kasutatakse rahaülekande hõlbustamiseks võrgus erinevate valuutade vahel.
Alguses loodi 100 miljardit ühikut XRP-d, ametlik arv, mis protokolli järgi ei suurene ega vähene. XRP asutati enne Ripple Labsi asutamist. XRP loojad annetasid 80% kogu XRP-st ettevõttele, jättes 20 miljardit ühikut endale. See XRP aspekt on üks põhjusi, miks pangad ja ettevõtted on digitaalsele valuutale üle läinud; seda ei saa kaevandada, sest seda juhitakse tsentraalselt.
Üks XRP põhifunktsioone on sildvaluuta. Traditsioonilised arveldussüsteemid kasutavad raha konverteerimisel ühise valuutana USD-d. XRP on loodud asendama USD-d finantsasutuste eelistatud arveldusvaluutana. Kui konverteerite kõigepealt fiati valuuta USD asemel digitaalseks XRP-ks, saate kaotada valuutavahetustasud ja marginaalid ning teie töötlemisaeg väheneb.
XRP-l ja Ripple’il on teatav vastastikune sõltuvus. Kõige elementaarsemal tasemel on Ripple’i hinnakujundus lahutamatult seotud XRP turuhinnaga, kuna Ripple omab nii palju tokenseid. Eelmisel aastal otsustas Ripple panna 55 miljardit oma XRP-tokensid usalduskontole heauskselt teiste võrgus osalejate suhtes, et ühel päeval nad ei loobuks lihtsalt kõigist XRP-tokensid, alandades hinda. Ripple kavatseb need XRP-tokensid tingdeponeerimise teel müüa uutele võrgus osalejatele. Mida kõrgem on XRP hind, seda rohkem raha Ripple selle müügist saada võib.
Iga RCL-i kaudu tehtud tehing hävitab väikese osa XRP-st (keskmine tasu on 0,0001 XRP). Selle tehingukulu eesmärk on aidata vältida rämpsposti või teenusest keeldumise rünnakuid võrgus. Tasu ei maksta ühelegi poolele; XRP on jäädavalt kahjustatud. Kuna XRP-tokenseid on piiratud arv, muudab XRP-i iga tehinguga osa XRP-i kõrvaldamine vähem juurdepääsetavaks. Pikemas perspektiivis saavad XRP omanikud kasu, kuna see puudus suurendab nende žetoonide väärtust.
RCL-i tehingutasu saab korrigeerida ja seda saab paranduste kaudu muuta. Oluline on see, et XRP väärtuse kasvades väheneb iga tehinguga hävitatav XRP lisakogus. Kuigi on võimatu ennustada, millal täpselt XRP eksisteerimise lõpetab, võib kindlalt öelda, et seda ei juhtu niipea. Hinnangud ulatuvad aastakümnetest mitmesaja aastani – pikk aeg. Asjaolu, et Ripple on XRP tasude ajakavas paindlikumaks muutnud, viitab sellele, et nad püüavad seda tasu alandada, kui tehingumaht suureneb, et säilitada protokolli pikaealisus.
Tõus ja langus
Ripple, mis on suures osas jäänud hiljutisest krüptovaluutade hinnatõusust eemale, on hiljuti elavnenud, nähes hinnatõusu ilmatu 84 protsenti 0,51 dollarini. Krüptoraha kahekordistub maksevõrgustikuna ja selle hind on tänavu tõusnud ligikaudu 7500%. Selle turukapitalisatsioon tõusis 17 miljardi dollarini, võrreldes 237 miljoniga selle aasta alguses.
Ripple’i hinnatõus järgneb uudistele, et Jaapan ja Lõuna-Korea hakkavad tehnoloogiat katsetama, et lühendada kahe riigi vaheliste rahvusvaheliste rahaülekannetega seotud ajavahemikke ja kulusid. Testid viib läbi mõlema riigi pankade konsortsium ja need kestavad 31. jaanuarini. Eeldatakse, et need toovad tavapäraste meetoditega võrreldes umbes 60% säästu.
Ripple’i maksevõrgus on oma teenuseid testimas üle 100 kliendi. Ettevõtte Euroopa tegevdirektor Daniel Aranda ütles selle kuu alguses Financial Timesile antud intervjuus, et 75 neist klientidest on juba tootmist testitud. Krüptovaluuta hinna hüpe suurendab selle võrguefekte. Samuti võib see aidata ettevõttel suurendada oma dollarireserve äritegevuse edasiseks arendamiseks. Ripple liitub paljude teiste krüptovaluutadega, mis on viimastel päevadel kõvasti tõusnud ja suurendanud krüptovaluutade üldist turukapitalisatsiooni üle 500 miljardi dollari. See on teine suur hüpe oma hinnas. Krüptovaluuta koges samasugust hüpet mais, kui selle hind kolmekordistus 0,13 dollarilt 0,39 dollarile vähem kui 10 päevaga. See hinnašokk tekkis siis, kui krüptovaluutade hinnad tõusid üle maailma.
Tundub, et vaatamata raskustele näib Ripple’il olevat helge tulevik. Selle valuuta ja seda ümbritseva süsteemi edasist arengut tasub jälgida.