A Ripple az egyik legismertebb kriptovaluta, például olyan termékekből, mint a Ripple Csomag. Érdekes és sokrétű története van, valamint nagy növekedési potenciállal rendelkezik a közeljövőben.
A Ripple története – hogyan hozták létre az első kriptovalutát
Kezdetben a Ripple nagyon távol állt minden kriptográfiai technológiától. Eredeti neve Ripplepay volt. Ryan Fugger alapította 2004-ben Vancouverben, Kanadában, jóval azelőtt, hogy Satoshi Nakamoto kiadta volna a Bitcoin blokklánc első verzióját. A Ripplepay nem használt blokklánc technológiát, de ugyanaz volt a célja – hogy felhasználói számára biztosítsa a biztonságos pénz tranzakciókat lehetővé tevő eszközöket világszerte. Még Satoshi Nakamoto is tudott erről a fizetési rendszerről, és megjegyezte: “A Ripple érdekes, mert ez az egyetlen másik rendszer, amely bizalommal csinál valamit azon túl, hogy egy központi szerverre koncentrálja.” Sok éven át így működött, de 2012-ben Fugger eladta Jed McCalebnek, Arthur Britto-nak és David Schwartznak, akik a jövőbeli digitális valutahálózatukhoz akarták használni. Az új céget OpenCoin-nak hívták.
Az OpenCoin új technológiát épített fel Ripplepay forráskóddal, és főkönyvi alapú fizetési hálózatot hozott létre a pénzügyi intézmények számára. Ugyanebben az évben McCaleb, a Mt.Gox korábbi alapítója elhagyta a céget, megalapította a Stellar-t és beágazta Ripple-t az új Stellar Lumens hálózatba. A Ripple társalapítójaként nagy mennyiségű XRP-t birtokolt, a hálózat natív érméi voltak. A McCaleb már eladott 1 milliárd XRP-t, és még mindig több mint 8 milliárd van a tulajdonában.
2013-ban az OpenCoin céget átnevezték Ripple Labs Inc-re és létrehozták a Ripple Network nyílt forráskódját. 2015-ben a cég nevét ismét megváltoztatták, lerövidítve a nevet “Ripple” -re. 2016 óta a Ripple engedélyt kapott a New York-i Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériumának BitLicense-jén a kriptovaluta műveletek végrehajtására.
Az évek során a Ripple kifejlesztette megoldásait a bankszektor számára, beleértve az xRapid-et és az xVia-t, mindkettőt arra tervezték, hogy kifizetéseket küldjön bankok között szerte a világon. Az előbbinek XRP-t kell igényelni az elszámoláshoz; az utóbbinak nincs szüksége értékrendre. Mindkettő az xCurrenten, a Ripple fő nyílt forráskódú termékén alapul.
Modern technológia
Az XRP Ledger (XRPL) nem használ munkabizonyékot (PoW) vagy proof-of-stake (PoS) algoritmust, mint például az Ethereum 2.0 blokklánc. Ehelyett az XRP Ledger az XRP Ledger Consensus Protocol nevű konfigurációra támaszkodik a számlaegyenlegek ellenőrzéséhez és a tranzakciók végrehajtásához. Más típusú blokklánc konszenzussal összehasonlítva az XRP Ledger konszenzusos protokoll észrevehetően jobb teljesítményt nyújt.
Az XRP Ledgert független résztvevők tartják karban. Ahhoz, hogy bármely tranzakció sikeres legyen, megállapodásnak (konszenzusnak) kell lennie a független validátorok között. Az érvényesítőként való működés bármely entitás számára elérhető lehetőség. Míg a PoW blokkláncok blokkokat hoznak létre – a teljes lánc szegmentált szegmenseit, amelyek mindegyike konkrét információkat tartalmaz -, az XRPL “főkönyveket” hoz létre.
Minden főkönyv olyan információkat tartalmaz, mint például a lánc előző főkönyvéhez kötödő adatok, a számlaösszegek stb. A tranzakcióknak és a hálózati változásoknak bizonyos számú érvényesítő jóváhagyását kell elérniük. Az XRP-főkönyv minden blokkjának (főkönyvének) ellenőrzése 3-5 másodpercet vesz igénybe. Ez sokkal gyorsabb, mint a Bitcoin 10 perces blokkideje.
Az RCL-t gyakran összekeverik az XRP-vel (más néven Ripple digitális eszközzel). Az XRP a natív RCL token, amelyet a hálózat különböző pénznemei közötti pénzátutalás megkönnyítésére használnak.
Kezdetben 100 milliárd XRP egységet hoztak létre, ami hivatalos szám, amely nem fog növekedni vagy csökkenni a protokoll szerint. Az XRP-t a Ripple Labs megalapítása előtt hozták létre. Az XRP alkotói az XRP 80% -át adományozták a vállalatnak és 20 milliárd egységet tartottak meg maguknak. Az XRP ezen aspektusa az egyik oka annak, hogy a bankok és a vállalatok áttértek a digitális valutákra. Nem lehet bányászni, mert központilag ellenőrzött.
Az XRP egyik fő funkciója az áthidaló valuta. A hagyományos elszámoló rendszerek az USD-t használják közös pénznemként a pénzváltáskor. Az XRP-t úgy tervezték, hogy az USD-t helyettesítse a pénzügyi intézmények előnyben részesített elszámolási pénznemeként. A fiat valuta értékének először az USD helyett digitális XRP-re történő átváltásával az árfolyamdíjak és árrések kiküszöbölhetők és a feldolgozási idő csökken.
Az XRP és a Ripple bizonyos fokú kölcsönös függőséget tanúsít. A legalapvetőbb szinten a Ripple értékelése elválaszthatatlanul kapcsolódik az XRP piaci árához, mivel a Ripple olyan sok token tulajdonosa. Tavaly a Ripple úgy döntött, hogy 55 milliárd XRP tokenjét letéti számlára helyezi jóhiszeműen a többi hálózati résztvevő felé, hogy ök egy nap nem dobják el egyszerűen az összes XRP tokenjüket, ami csökkentené az árat. A Ripple azt tervezi, hogy ezeket az XRP tokeneket letétben értékesíti az új hálózati résztvevőknek. Minél magasabb az XRP ára, annál több pénzt tud a Ripple összegyűjteni az értékesítésükből.
Az RCL-en végrehajtott minden tranzakció megsemmisíti az XRP egy kis töredékét (az átlagos díj 0,0001 XRP). A tranzakciós költség célja a hálózat elleni spam vagy szolgáltatásmegtagadási támadások megelőzése. A díjat egyik félnek sem fizetik ki. Az XRP véglegesen megsemmisül. Mivel véges számú XRP token van, az XRP egy kis részének a megsemmisülésével, minden tranzakcióval kevesebb XRP elérhető. Hosszú távon az XRP-tulajdonosok előnyben lesznek, mert ez a hiány növeli tokenjeik értékét.
Az RCL tranzakciós díja módosítható és határozatokkal változtatható. Fontos, hogy az XRP értékének növekedésével az egyes tranzakciókkal járulékos XRP megsemmisített mennyisége kisebb lesz. Bár lehetetlen pontosan megjósolni, hogy az XRP mikor szűnik meg létezni, nyugodtan mondhatjuk, hogy ez nem fog megtörténni egyhamar. A becslések évtizedektől több száz évig terjednek – ami bőven hosszú idő. Az a tény, hogy a Ripple rugalmasságot vezetett be az XRP díjtáblázatában arra utal, hogy a Protokol hosszú élettartamának megőrzése érdekében csökkenteni fogják ezt a díjat, amint a tranzakciós volumen növekszik.
Emelkedés és esés
A Ripple, amely többnyire a kriptovaluta árak közelmúltbeli emelkedésének szélén maradt, a közelmúltban életre kelt, és az ára már 84 százalékkal 0,51 dollárra emelkedett. A kriptovaluta fizetési hálózatként megduplázódik és ára idén mintegy 7500 százalékkal nőtt. Piaci kapitalizációja 17 milliárd dollárra emelkedett az év eleji 237 millió dollárról.
A Ripple áremelkedése azt a hírt követi, hogy Japán és Dél-Korea megkezdi a technológia tesztelését, hogy csökkentse a két ország közötti nemzetközi pénzátutalásokkal kapcsolatos időkeretet és költségeket. A teszteket mindkét ország bankkonzorciuma végzi és január 31-ig tart. Ezek várhatóan mintegy 60%-os megtakarítást eredményeznek a hagyományos módszerekhez képest.
A Ripple fizetési hálózatnak több mint 100 ügyfele teszteli a szolgáltatását. Daniel Aranda, a vállalat európai ügyvezető igazgatója a Financial Times-nak adott interjújában elmondta, hogy 75 ügyfél már átesett a tesztelésen. A kriptovaluta árának megugrása növeli a hálózati hatásokat. Ez segíthet a vállalatnak növelni dollártartalékait a jövőbeli üzleti növekedéshez. A Ripple számos más kriptovalutához csatlakozik, amelyek az elmúlt napokban szilárd nyereséget értek el és a kriptovaluták teljes piaci kapitalizációját 500 milliárd dollár fölé tolták. Ez a második nagy ugrás az árban. A kriptovaluta hasonló ugrást tapasztalt májusban, amikor ára kevesebb mint 10 nap alatt megháromszorozódott 0,13 dollárról 0,39 dollárra. Ez az ársokk akkor következett be, amikor a kriptovaluta értékelései világszerte emelkedtek.
Úgy tűnik tehát, hogy a nehézségek ellenére Ripple ígéretes jövő előtt áll. Érdemes nyomon követni ennek a pénznemnek és az öt körülvevő rendszernek a továbbfejlesztését.