Ripple je jednou z najznámejších kryptomien, napríklad z produktov ako Balíček Ripple. Má zaujímavú a mnohostrannú históriu, ako aj veľký potenciál rastu v blízkej budúcnosti.
Príbeh Ripplu – ako vznikla prvá kryptomena
Spočiatku mal Ripple veľmi ďaleko od akejkoľvek krypto technológie. Jej pôvodný názov bol Ripplepay. Založil ju Ryan Fugger v roku 2004 v kanadskom Vancouveri, dávno predtým, ako Satoshi Nakamoto vydal svoju prvú verziu bitcoinového blockchainu. Riplepay nevyužíval žiadnu blockchain technológiu, no mal rovnaký cieľ – poskytnúť svojim používateľom nástroje umožňujúce bezpečné peňažné transakcie po celom svete. Dokonca aj Satoshi Nakamoto vedel o tomto platobnom systéme a poznamenal: „Ripple je zaujímavý, pretože je to jediný iný systém, ktorý robí niečo s dôverou okrem toho, že ju sústreďuje na centrálny server“. Takto to fungovalo mnoho rokov, no v roku 2012 ho Fugger predal Jedovi McCalebovi, Arthurovi Brittovi a Davidovi Schwartzovi, ktorí ho chceli použiť pre svoju budúcu sieť digitálnych mien. Nová spoločnosť sa volala OpenCoin.
OpenCoin vybudoval novú technológiu pomocou zdrojového kódu Ripplepay a vytvoril platobnú sieť pre finančné inštitúcie založenú na ledgery. V tom istom roku McCaleb, bývalý zakladateľ Mt.Gox, opustil spoločnosť, založil Stellar a prepojil Ripple do novej siete Stellar Lumens. Ako spoluzakladateľ Ripple mal veľké množstvo XRP, pôvodných mincí siete. McCaleb už predal 1 miliardu XRP a stále má viac ako 8 miliárd.
V roku 2013 bola spoločnosť OpenCoin premenovaná na Ripple Labs, Inc a vytvorila open-source kód pre sieť Ripple Network. V roku 2015 sa názov spoločnosti opäť zmenil a názov sa skrátil na „Ripple“. Od roku 2016 má Ripple licenciu BitLicense Ministerstva finančných služieb štátu New York na vykonávanie operácií s kryptomenami.
V priebehu rokov spoločnosť Ripple vyvinula svoje riešenia pre bankový sektor vrátane xRapid a xVia, ktoré sú obe navrhnuté na posielanie platieb medzi bankami po celom svete. Prvý z nich vyžaduje na vyrovnanie XRP; ten druhý nepotrebuje žiadny cenný prostriedok. Obe sú založené na xCurrent, hlavnom open-source produkte Ripple.
Moderná technológia
XRP Ledger (XRPL) nepoužíva algoritmus proof-of-work (PoW) alebo proof-of-stake (PoS) ako blockchain Ethereum 2.0. Namiesto toho sa XRP ledger spolieha na konfiguráciu s názvom XRP Ledger Consensus Protocol na overenie zostatkov na účtoch a vykonávanie transakcií. V porovnaní s inými typmi blockchainového konsenzu má konsenzuálny protokol XRP Ledger výrazne lepší výkon.
XRP ledger vedú nezávislí účastníci. Aby bola každá transakcia úspešná, mala by existovať dohoda (konsenzus) medzi nezávislými overovateľmi. Pôsobenie ako validátor je možnosť dostupná pre každý subjekt. Zatiaľ čo blockchainy PoW vytvárajú bloky – segmentované segmenty celého reťazca, z ktorých každý obsahuje špecifické informácie – XRPL vytvára „ledgery“.
Každý ledger obsahuje informácie, ako sú údaje, ktoré ju spájajú s predchádzajúcim ledgerom v reťazci, súčty účtov atď. Transakcie a zmeny v sieti musia byť schválené určitým počtom validátorov. Overenie každého bloku (ledger) v ledgery XRP trvá tri až päť sekúnd. To je teda oveľa rýchlejšie ako 10-minútový blok bitcoinu.
RCL sa často zamieňa s XRP (známym aj ako digitálne aktívum Ripple). XRP je natívny token RCL používaný na uľahčenie prevodu peňazí medzi rôznymi menami v sieti.
Spočiatku bolo vytvorených 100 miliárd jednotiek XRP, čo je oficiálny počet, ktorý sa nebude zvyšovať ani znižovať podľa protokolu. XRP bol vytvorený pred založením Ripple Labs. Tvorcovia XRP darovali 80 % všetkého XRP spoločnosti, pričom si pre seba nechali 20 miliárd kusov. Tento aspekt XRP je jedným z dôvodov, prečo banky a spoločnosti prešli na digitálnu menu; nemožno ho ťažiť, pretože je centrálne riadený.
Jednou z hlavných funkcií XRP je ako preklenovacia mena. Tradičné zúčtovacie systémy používajú USD ako spoločnú menu pri konverzii peňazí. XRP bol navrhnutý tak, aby nahradil USD ako preferovanú zúčtovaciu menu pre finančné inštitúcie. Tým že najskôr prevediete fiat menu na digitálny XRP namiesto USD je možné eliminovať poplatky za výmenný kurz a marže a skrátiť čas spracovania.
XRP a Ripple majú určitý stupeň vzájomnej závislosti. Na najzákladnejšej úrovni je ocenenie Ripple neoddeliteľne spojené s trhovou cenou XRP, pretože Ripple vlastní toľko tokenov. Minulý rok sa spoločnosť Ripple rozhodla umiestniť 55 miliárd svojich tokenov XRP na viazaný účet v dobrej viere voči ostatným účastníkom siete, že jedného dňa jednoducho nevyložia všetky svoje tokeny XRP, čím by znížili cenu. Ripple plánuje predať tieto XRP tokeny v úschove novým účastníkom siete. Čím vyššia je cena XRP, tým viac peňazí môže Ripple získať ich predajom.
Každá transakcia uskutočnená na RCL zničí nepatrný zlomok XRP (priemerný poplatok je 0,0001 XRP). Tieto transakčné náklady sú určené na zabránenie spamu alebo útokom odmietnutia služby na sieť. Poplatok sa neplatí žiadnej strane; XRP je trvalo zničené. Keďže existuje obmedzený počet tokenov XRP, odstránením trochy XRP pri každej transakcii je XRP menej dostupné. Z dlhodobého hľadiska budú mať držitelia XRP prospech, pretože tento nedostatok zvýši hodnotu ich tokenov.
Transakčný poplatok na RCL je možné upraviť a zmeniť prostredníctvom dodatkov. Dôležité je, že so zvyšujúcou sa hodnotou XRP sa prírastkové množstvo zničeného XRP pri každej transakcii zmenšuje. Aj keď nie je možné presne predpovedať, kedy XRP prestane existovať, dá sa s istotou povedať, že sa to tak skoro nestane. Odhady sa pohybujú od desaťročí až po niekoľko stoviek rokov – čo je dosť dlho. Skutočnosť, že spoločnosť Ripple zaviedla flexibilitu v sadzobníku poplatkov XRP, naznačuje, že sa budú snažiť znížiť tento poplatok, keď sa objemy transakcií zvýšia, aby sa zachovala životnosť protokolu.
Vzostup a pád
Ripple, ktorý väčšinou zostal na okraji nedávneho rastu cien kryptomien, nedávno ožil a jeho cena vzrástla až o 84 percent na 0,51 USD. Kryptomena funguje ako platobná sieť a jej cena sa tento rok zvýšila o približne 7500 percent. Jeho trhová kapitalizácia stúpla na 17 miliárd USD z 237 miliónov USD začiatkom tohto roka.
Cenový skok spoločnosti Ripple nasleduje po správe, že Japonsko a Južná Kórea začnú testovať technológiu, aby skrátili časový rámec a náklady spojené s medzinárodnými prevodmi finančných prostriedkov medzi týmito dvoma krajinami. Testy vykoná konzorcium bánk v oboch krajinách a budú prebiehať do 31. januára. Očakáva sa, že prinesú úsporu približne 60 % v porovnaní s konvenčnými metódami.
Sieť Ripple Payments má viac ako 100 zákazníkov, ktorí testujú jej službu. V rozhovore pre Financial Times začiatkom tohto mesiaca Daniel Aranda, výkonný riaditeľ spoločnosti pre Európu, uviedol, že 75 z týchto zákazníkov už prešlo testovaním až do výroby. Prudký nárast ceny kryptomeny zvyšuje jej sieťové efekty. Spoločnosti by to tiež mohlo pomôcť zvýšiť dolárové rezervy pre budúci obchodný rast. Ripple sa pripája k množstvu ďalších kryptomien, ktoré za posledných pár dní dosiahli solídne zisky a posunuli celkovú trhovú kapitalizáciu kryptomien nad 500 miliárd dolárov. Ide o druhý veľký skok v jeho cene. Podobný skok zažila kryptomena v máji, kedy sa jej cena strojnásobila z 0,13 dolára na 0,39 dolára za menej ako 10 dní. K tomuto cenovému šoku došlo, keď sa ocenenia kryptomien po celom svete zvyšovali.
Zdá sa teda, že napriek ťažkostiam má Ripple pred sebou sľubnú budúcnosť. Oplatí sa sledovať ďalší vývoj tejto meny a systému okolo nej.